0

Tydzień Bardzo Małego Dziecka – podsumowanie

W dniach 1-7 czerwca po raz pierwszy odbyła się w Rabce impreza skierowana wyłącznie dla dzieci od 0 do 4 roku życia. Było to siedem dni wypełnionych zabawami sensorycznymi, sensoplastycznymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywnym czytaniem, nauką języka angielskiego i spektaklami najnajowymi.

To szczególny rodzaj zajęć wymagający małych grup uczestników, zaplecza do opieki nad dzieckiem i specjalistycznej wiedzy. Hitem okazały się zajęcia sensoplastyczne prowadzone przez „ciocie” z rabczańskiego żłobka Madagaskar – z produktów spożywczych takich jak makarony, ryż, mąka, olej, woda, barwniki i zapachy prowadzące zaserwowały dzieciom, i przy okazji rodzicom, szaloną wycieczkę w świat bez zakazów. Wszystkiego można było dotykać, mieszać i ugniatać – rękami, nogami, czym się dało. Dużą popularnością cieszyły się też zajęcia muzyczne prowadzone przez Irinę Utienkowa-Szałapak (muzykolog, pedagog i teoretyk muzyczny z Rosji), która ma opracowane specjalne programy umuzykalniające dla różnych grup wiekowych, także wprowadzające poprzez muzykę w język angielski. Na zajęciach sensorycznych dzieci odkrywały rożne doświadczenia zmysłowe – dotykowe, wizualne, zapachowe i dźwiękowe – w czterech kolorystycznych światach. Na zajęciach z malowania mogły swobodnie poodkrywać możliwości farb – bez obaw, że pobrudzą siebie lub coś dookoła. Podczas spektakli najnajowych maluchy po raz pierwszy spotykały się z teatrem, a rodzice odkrywali, że mogą z rocznym dzieckiem uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Widać było po dzieciach, że intensywność tych atrakcji rozwija je i ośmiela. To, do czego podchodziły z dystansem jednego dnia, przy następnym spotkaniu nie sprawiało im żadnego problemu. Każdy miał swoje małe lub duże kroczki – na miarę możliwości – zarówno dzieci, jak i rodzice.

Tydzień Bardzo Małego Dziecka to propozycje podążające za najnowszymi trendami w kulturze, umożliwiające rodzicom, a zwłaszcza matkom z małymi dziećmi uczestniczenie w życiu społecznym, spotykanie się, wymianę informacji i doświadczeń, uczące aktywnego ojcostwa, pokazujące ciekawe sposoby na zabawę z dziećmi, uczulające na problemy rozwojowe. Bardzo ważne były też pierwsze często kontakty z rówieśnikami, „uspołecznianie” maluchów.

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Rabka-Zdrój mogliśmy zaproponować atrakcyjne ceny przy dbałości o jakość i wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć. Ważne też było wyposażenie Najnajowa – strefy przyjaznej maluchom – miejsca, gdzie najmłodsi mogli spokojnie popełzać i zająć małe rączki, niezależnie czy na zewnątrz pada, czy świeci mocne słońce. Niezbędne elementy dla rodziców to też miejsce do przewijania i pufy-fotele do karmienia. Od tej pory Najnajowo będzie dostępne w miarę możliwości w czasie otwarcia teatru.

Na kolejne wydarzenia zapraszamy już 26 lipca do rabczańskiej biblioteki (Orkana 27, budynek Dworca Kolejowego) Sprawdź>>

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.