Teatr Chrząszcz w Trzcinie to inicjatywa artystyczna założona w 2013 r. w Rabce-Zdroju przez optymistów, którzy wierzą w ambitny teatr dla dzieci.  Oparty na teatrze formy, zakorzeniony w teatrze lalek, tworzony jest przez profesjonalistów: aktorów, lalkarzy, plastyków, muzyków i pedagogów. Stara się dzieci rozumieć i mówić ich językiem. Wyróżnia go szczególna dbałość o warstwę plastyczną przedstawień, przywiązywanie dużej wagi do animacji lalką i muzyka grana na żywo. 

Szczególnie dumni jesteśmy z rozwijania w naszym teatrze nurtu najnajowego – skierowanego do dzieci od 8 miesiąca życia, które najprawdopodobniej mają styczność z teatrem po raz pierwszy. Spektakle przygotowywane specjalnie dla nich mają zadanie inicjacji, delikatnego i bezpiecznego wprowadzenia dziecka w świat teatralnej umowności. Inna dramaturgia oddziałuje nie tylko na zmysł wzroku i słuchu, ale także na dotyk, zapach, nawet smak. Zanika wyraźna granica scena – widownia. Nie ma też typowej dla teatru ciemności. Akcja jest dostosowana do możliwości i zainteresowań widzów. Spektakle najnajowe obserwują i odkrywają świat wraz z dzieckiem i na dziecięcych zasadach.

nasze motto


Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Konfucjusz

Nazwa „Teatr Chrząszcz w Trzcinie” nawiązuje do wprawek dykcyjnych adeptów aktorstwa, świadczy o charakterze teatru: oprócz walorów czysto rozrywkowych stara się też uczyć. To teatr z misją.

Teatr ma swoją siedzibę w Rabce-Zdroju, ale obszar jego działań obejmuje całą Polskę. Prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa.