Mamy już 10 lat!
Premiera spektaklu „O płanetnikach i innych synoptykach” stała się dla nas pretekstem do symbolicznych obchodów 10-lecia teatru Chrząszcz w Trzcinie. Teatr prowadzony jest przez członków Stowarzyszenia Lokomotywa. Powstał z inicjatywy aktorów Katarzyny Pędzimąż i Cezarego Skrockiego, którzy postanowili odejść z Teatru Lalek Rabcio i zrealizować własne pomysły artystyczne.
Za taką umowną datę powstania przyjmujemy dzień 2 września 2013 r., kiedy premierę miała nowa wersja przedstawienia „O! Wlazł kotek na płotek”. Zaczyn tego spektaklu powstał jeszcze w 2003 r. w strukturach Teatru Lalek Rabcio, ale tam nie był grany i niejako postawiliśmy go na nowo w 2013 r, z tym samym pomysłem, ale już innym scenariuszem i innymi wykonawcami.
W 2013 r. roku powstał też pierwszy spektakl najnajowy zespołu, pt. „Bam-Bam”. Było to pierwsze tego rodzaju przedstawienie w Małopolsce, realizacje dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat dopiero przebijały się do świadomości odbiorców. Dla „chrząszczy” to była to ważna nauka – inny sposób myślenia teatralnego, inna narracja, takie empatyczne wczuwanie się w reakcje widzów – nauczyło nas wrażliwości na odbiorcę, rozumienia jego możliwości percepcyjnych i umiejętności poznawczych. Tak powstał teatr przyjazny maluchom. Stworzyliśmy z tego nasz znak rozpoznawczy, od początku był to teatr, który nie straszy, a zachęca, inicjuje pierwsze spotkanie widza, by był on gotowy na bardziej wymagające emocjonalnie wyzwania „większych” teatrów. Dlatego w informacji o przedstawieniu zawsze umieszczamy wiek odbiorców, zawsze myślimy dla kogo robimy dany spektakl.
Kolejny nasz znak rozpoznawczy to muzyka na żywo. Jest integralną częścią spektaklu i współgra z działaniami aktorów. Tak samo jak żywa materia przedstawienia zmienia się, dostosowuje, ewaluuje z każdym wykonaniem. Po raz pierwszy pojawiła się już w „Bam-Bamie”, w wykonaniu znanego państwu multiinstrumentalisty z Rabki Piotra Koleckiego. Z czasem wszystkie realizacje teatru wzbogaciły się o obecność muzyka grającego na żywo. Do zespołu dołączył Rafał „Piętaszek” Nowak, znakomity akompaniator i twórca oryginalnych kompozycji do kolejnych przedstawień. Warto zaznaczyć, że w spektaklu „O płanetnikach i innych synoptykach” po raz pierwszy obaj muzycy występują razem. Od początku teatr współtworzy też Marta Skrocka, najpierw jako scenograf i autor oprawy graficznej, później także aktorka, a także autorka tekstów.
Teatr Chrząszcz w Trzcinie ma szczęście do ludzi. Przez lata współpracowaliśmy z:
- Katarzyną Pędzimąż – aktorką, scenariopisarską, reżyserką, pedagożką
- Ewą Piotrowską – reżyserką, dyrektorką Teatru Baj w Warszawie, prezydentą Polunimy
- Jędrzejem Kopczykiem – aktorem Teatru Groteska w Krakowie i Teatru Uszytego wraz z żoną Kasią
- Anetą Gierat – aktorką, obecnie Teatr Praska w Krakowie
- Agnieszka Bałą – aktorką , obecnie Teatr Miejski w Gdyni
Ważną częścią zespołu są też nasi muzycy:
- Piotr Kolecki
- Rafał Nowak
Wzbogaciliśmy się też o stałe wsparcie techniczne w osobie:
- Stanisława Myszy
- obecnie rośnie nam świeży narybek techniczny – Igor Skrocki
To są wykonawcy, ale jesteśmy też wdzięczni ludziom pracującym w różnych instytucjach, które przez lata były nam przyjazne, na czele z:
- Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju
- Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju, niegdyś MOKiem
- Miejską Biblioteką Publiczną w Rabce-Zdroju
- Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu
- Fundacją Rozwoju Regionu Rabka
Dzięki składamy też fotografom, którzy dzielnie dokumentują naszą pracę:
- Marianowi Krzymińskiemu, który wytrwale jeździł z nami do wielu miejsc i którego zdjęcia w większości wykorzystujemy do promocji wydarzeń
- Piotrowi Kuczajowi
- Janowi Cieplińskiemu
oraz za wieloletnią udaną współpracę, przyjaźń i wsparcie dziękujemy – Robertowi Miśkowcowi i portalowi Gorce24.pl
Obecnie teatr ma w repertuarze 11 spektakli, w tym 3 najnajowe. Oprócz przedstawień prowadzi też rozliczne warsztaty artystyczne: teatralne, plastyczne, scenograficzne i animacji filmowej. Po szczegóły odsyłam Państwa na naszą stronę internetową teatrchrzaszcz.pl. Łącznie jest to mniej więcej 200 wydarzeń rocznie. Teatr nie ma stałej sceny w Rabce-Zdroju, od czasu pożaru wilii Pod Aniołem błąka się, skacze z kwiatka na kwiatek jak na owada przystało 😀 Obecnie występujemy albo w Miejskiej Bibliotece Publicznej, albo w amfiteatrze, ale najczęściej poza Rabką – w Krakowie, Nowym Targu, Białce Tatrzańskiej. Często gościmy w okolicach Warszawy, Wrocławia, Poznania. Bywamy na Śląsku i na Podlasiu. Zdarzają się nam też wyjazdy zagraniczne. Naszymi głównymi klientami są domy kultury i instytucje samorządowe, także organizacje pozarządowe, festiwale, ale też przedszkola i szkoły. Można powiedzieć, że promujemy Rabkę w Polsce i na świecie.